Vai jaunieši Latvijā ir prioritāte?

Sadaļa

Latvijas Jaunatnes padome (LJP) marta beigās nosūtīja visiem 13. Saeimas deputātiem un to frakcijām, kā arī neatkarīgajiem deputātiem, vēstuli par ieguldījumu jauniešos un jaunatnes politikā, lūdzot deputātus atbildēt uz trīs jautājumiem, kas saistīti ar Jaunatnes politikas valsts programas atbalstu un vērtējumu par deputātu lomu jauniešu dzīves kvalitātes uzlabošanā. No 100 deputātiem atbilde tika saņemta tikai no 2 frakcijām (Zaļo un zemnieku savienības un Attīstībai/PAR!) un deputāta Sanda Riekstiņa (Jaunā konservatīvā partija) . Tas norāda uz to, ka diemžēl jaunieši Latvijā nav prioritāte un šāda attieksme jaunatnes politikā ir novedusi pie negatīviem faktiem, piem., pēdējo 10 gadu laikā jauniešu skaits valstī būtiski samazinājies, vien 17% jauniešu iesaistās jauniešu nevalstisko organizāciju aktivitātēs un tikai 34% jauniešu iesaistījušies vienreiz brīvprātīgajā darbā. Arī Covid-19 pandēmija pierādījusi, ka jaunieši nav prioritāte un atballsts jauniešiem nācis novēloti.

Lai parādītu sabiedrībai un lēmumu pieņēmējiem, ka jauniešiem ir jābūt valsts prioritātei un cik svarīgi ir ieguldīt viņos jau šobrīd, 13. aprīlī plkst. 11:00 Latvijas Jaunatnes padome atklās kampaņu “Tapis Ar Jauniešu Enerģiju”. Kampaņas atklāšanas pasākumu varēs vērot https://www.facebook.com/events/483240182812346  Atklāšanā piedalīsies LJP prezidente Ilze Bergmane, 13. Saeimas deputāts Mārtiņš Šteins un Izglītības un zinātnes ministrijas jaunatnes politikas eksperte Randa Ķeņģe, kā arī pārstāvji no Latvijas jaunatnes organizācijām Rīgā, Vidzemē, Latgalē, Zemgalē un Kurzemē.

Kampaņas galvenais vadmotīvs, kas atspoguļots arī kampaņas video, ir jauniešu enerģija, kura nekur nepazūd un vienmēr kaut kur piezemējas. Tiklīdz aptrūkstas darbu, tā viegli pārvēršas nedarbos (piem., dažādās sociālās problēmās, mobingā, jauniešu klaiņošanā u.c.). Sabiedrībai ir jādara viss, lai šī enerģija būtu pozitīva un tādēļ svarīgas ir jaunatnes organizācijas, kurās ar jauniešu enerģiju nemitīgi top noderīgas lietas. LJP līdz šim apkopojusi vairāk kā 60 jauniešu pozitīvās enerģijas izlādes piemērus visā Latvijā. Tie, tāpat kā deputātu atbildes, redzami mājaslapā https://jauniesuenergija.ljp.lv/, kas būs kampaņas galvenā platforma.  Lai veicinātu pozitīvās jauniešu enerģijas piemērus, ir radīta atpazīstamības zīme - blīkšķis (dizaina autors Valters Kalsers). To LJP aicina izmantot jebkur, kur jaunieši ir radījuši pozītīvas pārmaiņas - jaunatnes organizācijās, jauniešu centros, mākslas performancēs, kopienas dārzos, skeitparkos, sporta laukumos u.c.

R.Mencendorfa, LJP projektu vadītāja “Aicinām gan pašus jauniešus, gan jaunatnes darbiniekus izmantot blīkšķi, lai paskatītos, cik daudzas lietas mums apkārt ir tapušas ar jauniešu enerģiju. Jaunieši patiesībā ir Latvijas vērtīgākā atjaunojamā enerģija un ar šo kampaņu aicinām jaunatnes politiku beidzot izvirzīt kā prioritāti mūsu valstī!”

Kampaņa norisinās kā daļa no projekta “LJP 3.0”, kuru finansē Islande, Lihtenšteina un Norvēģija caur EEZ un Norvēģijas grantu programmu “Aktīvo iedzīvotāju fonds”.

Projekta ietvaros paredzētas tikšanās ar pašvaldībām, organizētas apmācībās, domnīcas un citi līdzdalības veidi, lai veicinātu jauniešu aktīvāku iesaisti  jaunatnes nevalstiskajās organizācijās, ne tikai esot aktīviem pasākumu apmeklētājiem, bet kļūstot arī par organizāciju līderiem.

Atbalstītāji

Aktuāli